Soğan Çeşitlerimiz

SOĞAN ÇEŞİTLERİMİZ

Arpacık Soğan

Soğan yahnisi yapımında, kimi etli veya etsiz yemeklerde, zeytinyağlı yemekler içerisinde soğanın kullanılmış olduğu her yemek çeşitlerinde kullanılır

Banko Soğan

Uzun gün soğan çeşidi olarak bilinmektedir. Bu soğan çeşidinin ekimi ocak ayı ile şubat, mart aylarında yapılmaktadır. Bu soğan türünün kabuk rengi bakır kahverengi olarak belirir, meyve eti beyaz renklidir. Ülkemize üretimi bir hayli fazla yapılan bir toleransı oldukça yüksektir. Bu soğan çeşidi iyi bakım şartlarında dekara 10 ton kadar verim çeşit olup olgunlaşma süresi 120 ile 150 gün arasındadır. Bitki tohum hastalıklarına karşı oluşturur.

Bereket Kuru Soğan

Uzun gün geçci soğan çeşididir. Kabuk rengi koyu kahve rengidir. Meyve rengi beyazdır. Şekil yuvarlaktır. Depo ömrü 4-6 aydır. Ortalama verim optimum koşullarda 6-9 ton/da dır. Farklı çevre şartlarına adaptasyonu yüksek bir çeşittir.

Beyaz (Gümüş) Soğan

Uzun gün orta geçci soğan çeşididir. Kabuk rengi beyazdır. Meyve rengi beyazdır. Şekil yuvarlaktır. Depo ömrü 2-4 aydır. Ortalama verim 4-6 ton/da dır.

Keş Soğan

Uzun gün orta geçici soğan çeşididir. Kabuk rengi saman sarısıdır. Meyve rengi beyazdır. Şekil yuvarlaktır. Depo ömrü 2-4 aydır. Ortalama verim 6-8 ton/da dır.

Mor Soğan

Uzun gün orta geçci soğan çeşididir. Kabuk rengi koyu kırmızıdır. Meyve rengi kırmızıdır. Şekil üstten basık, kök kısmına doğru hafif sivridir. Depo ömrü 2-4 aydır. Ortalama verim 4-6 ton/da dır. Yurdumuzda halk arasında balık soğanı (lakerda) olarak bilinir.

Pan88 Soğan

Uzun gün geçci soğan çeşididir. Kabuk rengi kahverengidir. Meyve rengi beyazdır. Şekil enine ovaldır. Depo ömrü 5-7 aydır. Ortalama verim 4-7 ton/da dır

Valencia Soğan

Bu soğan çeşidinin ortalama olgunlaşma süresi 2 ay ile 3 ay arasında olup ilkbahar ve sonbahar aylarında ekilmesi tavsiye edilmektedir. Bu soğan çeşidinin meyvesi yuvarlak ve açık kahverengi kabukludur. Kısa süre içerisinde olgunlaşma süresi vardır ve piyasada çok tutulan bir soğan çeşididir. Bu soğanın güçlü olan bir kök yapısı bulunmaktadır. Bundan dolayı da kurak olan yerlerde sürekli olarak yetiştirilen bir soğan çeşidi olmaktadır.

Vito Soğan

Uzun gün geçci soğan çeşididir. Kabuk rengi koyu kahve rengidir. Meyve rengi beyazdır. Şekil yuvarlaktır. Depo ömrü 4-6 aydır. Ortalama verim 5-8 ton/da dır.

Bizi Arayın